Britští labouristé šli do předčasných parlamentních voleb s plánem Make Britain a Clean Energy Superpower. Poté, co v červenci 2024 dosáhli drtivého vítězství a v parlamentu získali více než 400 křesel ze 650, se jim otevřely dveře k zahájení změn; jejich cílem je mj. dosažení klimatické neutrality a energetické nezávislosti země. Jaké kroky podnikla nová labouristická vláda? Kroky, jež indikují, že sliby o energetické transformaci země se stávají realitou. Jedním z témat nové labouristické energetické politiky je i větší využití vodíku.
4. července 2024 proběhly v Británii předčasné parlamentní volby, které s výrazným náskokem vyhráli labouristé. V parlamentu získali pohodlnou většinu. Po 14 letech vlády konzervativců tak nastupují labouristé se silným mandátem, kdy s nadpoloviční většinou křesel v dolní komoře Parlamentu budou moci prosadit řadu změn. V tomto článku se zaměříme na naplňování labouristického volebního manifestu Make Britain A Clean Energy Superpower a jeho vliv na transformaci sektoru energetiky a britské energetické politiky.
Labouristický energetický plán je postaven na čtyřech cílech:
1) snížit ceny energií,
2) vytvořit nová pracovní místa v obnovitelné energetice,
3) zajistit energetickou nezávislost země (zdůrazněna jsou fosilní paliva)
4) vytvořit z Británie klimatického vůdce, pionýra a propagátora klimaticky neutrálních technologií. Ve svém energetickém plánu deklarují labouristé i sadu nástrojů, které mají Británii k těmto cílům přivést.
Nová vláda nelení a začala podnikat první kroky k naplnění svého energetického manifestu. V polovině července zřídila National Wealth Fund (viz naše aktualita z 12.7.), který by měl mj. investovat do bezemisních technologií. Výslovně jsou zmiňovány např. výroba obnovitelného vodíku a zelené oceli. Dalším nástrojem dosažení klimaticky neutrální Británie se má stát GB Energy. Bude se jednat o nově vytvořenou veřejnou korporaci (financována státem, řízena nezávisle na státu), jejímž cílem je rozvíjet nové kapacity a nové technologie spojené s OZE. Labouristé již zahájili konzultace ke zřízení GB Energy a projekt byl představen parlamentu.
Diskuse o zřízení GB Energy jsou doprovázené debatou o restrukturalizaci a transformaci národní elektrické soustavy a regionálních energetických korporací. I když je Velká Británie unitárním státem, v rámci procesu tzv. devoluce, kterou zahájili labouristé již v době vlády T. Baira, získaly jednotlivé součásti Británie větší pravomoci. To mj. vedlo ke zřízení skotské či velšské vlády a parlamentu. Skotsko i Wales nyní prosazují i větší regionální samostatnost v energetické politice a plánování. Důvodem sebevědomého postoje obou entit je fakt, že Wales a Skotsko mají mimořádně vhodné podmínky pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE). Se Skotskem se do budoucna počítá jako s vývozce obnovitelných zdrojů, mj. jako s vývozcem obnovitelného vodíku. Velšská i skotská vláda investují do rozvoje OZE z vlastních zdrojů, nezávisle na investicích centrální britské vlády. Obě vlády v červenci zveřejnily mapy akceleračních zón na pobřeží i v národních vodách, kde budou podporovat výstavbu obnovitelných zdrojů a příslušné infrastruktury.
Nová labouristická vláda uvedený vývoj podporuje a tento týden otevřela debatu o větší regionalizaci energetického sektoru. Ofgem, nezávislý britský energetický regulátor, zveřejnil, že otevírá veřejnou debatu ohledně rozdělení Velké Británie na energetické regiony. Pro jednotlivé regiony by následně měly být zpracovány samostatné Regionální energetické strategické plány. Energetická regionalizace Británie jde ruku v ruce s rozvojem obnovitelných zdrojů, kdy se jednotlivé regiony liší v tom, pro jaké OZE mají vhodné podmínky. Energetická regionalizace by měla také umožnit, aby energie vyrobená prostřednictvím obnovitelných zdrojů byla primárně spotřebovávána na místě výroby a přebytek byl vyvážen a zisky plynuly regionální vládě. V případě Skotska jsou již vypracovány plány na výrobu obnovitelného vodíku na pobřeží a napojení skotského pobřeží na vodíkovody směřující do Německa. Skotská a německá vláda na toto téma nedávno uzavřely Memorandum of Understanding: HyLion: green hydrogen supply chain from Scotland to Germany.
V debatách o Británii jako pionýru čisté energie se objevuje i obnovitelný vodík, a to v různých rolích – obnovitelný vodík jako náhrada zemního plynu, jako nástroj mezisezónního skladování energie nebo jako vývozní energetická surovina, a v neposlední řadě jako zdroj energie pro domácí průmysl. Kam směřují britské vodíkové plány lze demonstrovat na vodíkových projektech skotských výrobců destilátů. Ti na začátku roku 2024 oznámili, že všechny skotské palírny budou klimaticky neutrální do roku 2040, tj. o pět let dříve, než je skotský vládní cíl. Klimatické neutrality chtějí palírny dosáhnout nasazením obnovitelného vodíku. V testovacím projektu WhiskHy se ukázalo, že využití vodíku při destilaci umožní znovuzavedení tradičnějších postupů při výrobě whisky. Přímým výpalem se whisky vaří až na teplotu 1 000 °C. Při použití tak intenzivního tepla dochází ke zvýšeným chemickým reakcím v tekutině, což prohlubuje chuťový profil hotové whisky. Od tohoto procesu však mnoho palíren upustilo kvůli vysokým emisím a nákladům na energie. Využití obnovitelného vodíku by tyto problémy vyřešilo. Po zveřejnění poznatků ze skotského projektu WhiskHy oznámily přechod na vodík i další britští výrobci destilátů.
Postup britské energetické reformy v roce 2024
Březen | Labouristé zveřejnili svůj předvolební plán Make Britain A Clean Energy Superpower |
Červenec | Projev krále před novou dolní sněmovnou parlamentu, energetika byla součástí projevu |
National Wealth Fund | |
Publikována Climate Change Committee’s 2024 Progress Report | |
Publikována Future Energy Scenarios: ESO Pathways to Net Zero (FES) | |
Srpen | Parlament začal projednávat zřízení GB Energy |
Vláda oznámila nové kolo vodíkové aukce a nové podmínky uzavírání rozdílových smluv | |
Říjen | Ukončení veřejné konzultace Ofgem a vypracování regionálních energetických strategií a plánů |
Více k labouristickému energetickému plánu viz Make Britain a clean energy superpower – The Labour Party nebo v podkladovém materiálu parlamentní debaty.
Více o skotských plánech výroby obnovitelného vodíku viz PODCAST: The Net Zero Industry Act, breaking down the results of the first Hydrogen Bank auction and what to expect from the second.
Více o využití obnovitelného vodíku při výrobě Whiskey viz Green whisky: The distilleries turning to hydrogen for net zero in Scotland.