
Evropská komise spustila 11. března 2025 veřejnou konzultaci ke svému novému rámci pro veřejnou podporu s názvem Clean Industrial Deal State Aid Framework (CISAF). Nový evropský rámec podpory naváže na dosavadní dočasný krizový rámec, který platil od doby invaze ruských vojsk na území Ukrajiny. CISAF umožňuje podpořit jak výrobu obnovitelného vodíku, tak dekarbonizaci průmyslových procesů za využití i nízkouhlíkového vodíku a v neposlední řadě i podporu výrobních kapacit čistých technologií a navazujících komponent, tedy i například elektrolyzérů. Bude na každém členském státu, zda tento rámec využije.
CISAF je novým rámcem, který má za cíl navázat na nově vydanou strategii Clean Industrial Deal. V CISAF je možné zpozorovat lehký posun v otázce podpora obnovitelných a nízkouhlíkových řešení, bohužel ale i nadále platí, že jasně preferovanou variantou jsou obnovitelné zdroje, zatímco nízkouhlíkové zdroje chce CISAF podporovat jen v případě, že jsou navázány na bezemisní zdroje energie (například jádro). CISAF neumožňuje například podporovat technologii výroby vodíku z fosilních zdrojů se zachytáváním CO2.
CISAF operuje z našeho pohledu s především třemi prioritními oblastmi:
- Podpora akcelerace obnovitelných zdrojů energie
- Podpora průmyslové dekarbonizace
- Podpora výrobních kapacit čistých technologií
1. Podpora akcelerace obnovitelných zdrojů energie
Umožňuje podpořit investičně či provozně výstavbu obnovitelných zdrojů energie. V případě vodíku CISAF umožňuje podporu obnovitelného vodíku, který je vyroben v souladu s pravidly pro jeho výrobu. CISAF je možné využít k vypsání výzvy, která umožňuje zafinancovat do určitého limitu stejné způsobilé výdaje, které byly financovány již v jiné výzvě. To z něj dělá potenciálního kandidáta na využití k provozní podpoře v ČR.
2. Podpora průmyslové dekarbonizace
Umožňuje podpořit dekarbonizaci výroby vodíku či využití vodíku v rámci dekarbonizace. Konkrétně umožňuje CISAF podpořit projekty, které povedou k snížení emisí skleníkových plynů či k zvyšování energetické účinnosti. V rámci vodíku je možné podpořit investice, které povedou k využití vodíku, přičemž takovýto vodík může být obnovitelný, vodík vyráběný z biomasy (tedy bioplyn) či nízkouhlíkový vodík. Projekty musí spotřebovávat obnovitelný vodík v množství, které je rovné průměrnému podílu obnovitelné elektřiny v nabídkové zóně daného členského státu (naměřené dva roky předem) + 10 %. Zbytek může být tvořen vodíkem z biomasy a nízkouhlíkovým vodíkem. Podpora bude moct být až do výše 200 milionů € a 50 % způsobilých výdajů.
3. Podpora výrobních kapacit čistých technologií
CISAF podpoří technologie v souladu s NZIA (Net Zero Industry Act) strategií, zejména solární panely, baterie, energetické komponenty (trafostanice, střídače a další), větrné turbíny, tepelná čerpadla, komponenty pro výrobu a distribuci decentralizované výroby tepla, elektrolyzéry (potenciálně i palivové články) a komponenty pro CCUS. V rámci rámce půjde podpořit řadu způsobilých výdajů, včetně nákupu půdy, výstavby budov, zařízení, strojů a dalších). Maximální míra podpory se liší pro jednotlivé aktivity a je odstupňována podle místa realizace, ale dosahuje i více než 200 milionů €. Členské státy mohou využít zrychlených úpisů na aktivity podporované v rámci této části.
Do veřejné konzultace k CISAF se může momentálně až do 25. 4. 2025 zapojit každý, a to na https://competition-policy.ec.europa.eu/public-consultations/2025-cisaf_en.
Zdroj:
https://competition-policy.ec.europa.eu/public-consultations/2025-cisaf_en
Zdroj obrázku: