První dotační výzva výhradně na výrobu obnovitelného vodíku je venku

Státní fond životního prostředí publikoval v pátek 20. prosince 2024 první výzvu z programu GREENGAS, která se zaměřuje výhradně na výrobu obnovitelného vodíku. V minulosti již bylo možné v rámci různých výzev RES+ výrobu obnovitelného vodíku podpořit, nicméně podpora byla navázána na výstavbu obnovitelných zdrojů energie. Výzva GREENGAS podpoří výrobu výhradně obnovitelného vodíku elektrolýzou vody celkem 3 miliardami korun s 1 miliardou přednostně alokovanou pro strukturálně zasažené kraje (Karlovarský, Ústecký a Moravskoslezský). Jedná se o nárokovou investiční dotaci do maximální hodnoty až 45 % způsobilých investičních výdajů s limitem 30 milionů € na jeden projekt a podnik. Ve výzvě uspěje každý, kdo se přihlásí včas a splní všechny formální kritéria. Na přípravě výzvy se podílela i naše platforma. 

Dárek HYTEP: Vizualizace legislativního a nelegislativního rámce EU pro rozvoj vodíkového trhu

Blíží se konec roku, a to je často doba bilancování a hodnocení toho, co se v posledním roce podařilo. V letošním roce EU přijala řadu opatření, které v nejbližších měsících a letech budou bezprostředně ovlivňovat rozvoj vodíkového ekosystému. Protože počet legislativních a nelegislativních rámců a norem, které ovlivňují využívání vodíku, rychle roste, vytvořili jsme pro vás jako vánoční dárek vizualizaci platných unijních legislativních i nelegislativních aktů a politicko-strategických rámců, které upravují využívání vodíku v EU. Součástí vizualizace je i tabulka s plnými názvy znázorněných norem a s interaktivním odkazem na plné české znění dokumentu v Úředním věstníku EU. Doufáme, že tento vodíkový vánoční dárek potěší Vás i Vaše blízké.

Potopí nová Evropská komise vodík? A co od ní můžeme očekávat v příštích letech?

Nová Evropská komise začala oficiálně úřadovat od 1. 12. 2024. Čeká jí pět let vlády až k roku 2029. Z dosavadních informací vyplývá, že Komise naváže na uplynulých pět let své práce, tuto domněnku potvrzuje pokračování staronové předsedkyně Ursuly von der Leyen. Z diskusí na unijní úrovni nicméně vyplývá, že následujících pět let bude Komise více zaměřena na řešení upadající konkurenceschopnosti starého kontinentu než jen na rozvoj zelených technologií a ambiciózních cílů klimatické politiky. Jaké je postavení vodíku v unijních politikách a můžeme očekávat nějaké významné změny ve vodíkové regulaci v příštích letech? Jaké priority si Komise vytyčila v rámci svého mandátu z pohledu zelených technologií?

Úspěšné vodíkové příběhy roku 2024: z výzkumu do praxe

Každý konec roku je výzvou k bilanci činností, splněných úkolů i úspěchů. Stejně tak letos, s blížícím se koncem roku, se chceme zastavit u úspěšných vodíkových příběhů, které se podařily ve výzkumu, vývoji a inovacích na půdě EU. Letošní bilance je možná o to významnější, že nastupuje nová Evropská komise a debatuje se o možných změnách ve vodíkové legislativě a schopnosti EU dosáhnout cílů vytýčených v balíčku Fit for 55 a plánu REPowerEU. Představíme vám celkem čtyři vodíkové projekty, které se v roce 2024 dostaly z fáze výzkumu a testování do fáze komercionalizace a ukázaly možnosti využití vodíku při dekarbonizaci a posílení energetické bezpečnosti EU.

Agentura EU pro spolupráci energetických regulačních orgánů (ACER) vydala report o trhu s vodíkem pro rok 2024

Agentura Evropské unie pro spolupráci energetických regulačních orgánů (ACER) vydala v listopadu 2024 novou zprávu o trhu s vodíkem pro rok 2024. Zpráva přichází v době, kdy je na unijní úrovni diskutováno, zda byly ambiciózní plány v roce 2020 nastaveny realisticky a zda nejsou unijní pravidla pro výrobu obnovitelného vodíku příliš striktní. Report není příliš kritický k cílům Vodíkové strategie EU. Jeho doporučení jsou sice z evropského hlediska konkrétnější v porovnání s celosvětovými reporty, ale i přesto se nejedná o dokument, který by byl svým obsahem revoluční. Z reportu přesto přinášíme pár zajímavých a podstatných postřehů. 

Pokroky ve výstavbě vodíkové přepravní infrastruktury ve Francii

HYTEP dlouhodobě sleduje vývoj v oblasti výstavby přepravní a skladovací vodíkové infrastruktury v různých evropských státech. Tato témata nás zajímají, neboť Česká republika bude patřit k dovozcům obnovitelného vodíku. Domácí výrobní kapacity budou schopny pokrýt jen část poptávky. Dovoz obnovitelného vodíku je podmíněn jak existencí dostatečných výrobních kapacit v dalších státech, tak právě existencí přepravní a skladovací kapacity. V aktualitách se často věnujeme výstavbě vodíkové infrastruktury v Německu, dnes se však zaměříme na pokroky, k nimž došlo ve Francii.

Zpráva Energy Technology Perspectives 2024 shrnuje stav zelených technologií

Mezinárodní energetická agentura (IEA) vydala na konci října 2024 svou každoroční zprávu zaměřující se na zelené technologie v kontextu mezinárodního trhu a celosvětové energetické politiky. Cílem zprávy je shrnout a názorně představit změny v trendech v oblasti energetiky, průmyslu a mezinárodního obchodu v kontextu nasazování zelených technologií, mezi které řadí baterie, elektromobily, fotovoltaické panely, větrné elektrárny, elektrolyzéry a tepelná čerpadla. IEA tvoří zprávu podle sesbíraných dat vždy pro daný rok zpětně.

Nová zpráva Hydrogen Europe: Hodnocení rozvoje evropské vodíkové infrastruktury

Na konci října 2024 vydala Hydrogen Europe analýzu s názvem Hydrogen infrastructure: the recipe for a hydrogen grid plan. Dokument označuje vodík jako nástroj interkonektivity, který umožní propojení energetických zdrojů, energetických systémů a energetické infrastruktury. Hydrogen Europe se v textu zamýšlí nad rozvojem vodíkové přepravní infrastruktury a skladovacích kapacit a zdůrazňuje, že právě přepravní infrastruktura a dostatečné skladovací kapacity jsou nezbytným předpokladem rozmachu vodíkového trhu.

Komentář: Jsme na konci jednoho vodíkového cyklu?

Evropský vodíkový sektor naráží na první větší komplikace.  Projekty, které měly být hnacím motorem rozvoje sektoru s velkým potenciálem dekarbonizace se ruší. Jen v minulém a tomto měsíci došlo ke zrušení několika velkých projektů společnosti BP, Neste, Repsol či Orsted. Souhrnně se jedná o stovky MW až jednotky GW elektrolytických kapacit, které byly buďto zrušeny trvale, nebo pozastaveny. Příčin je celá řada.

Letošní Global Hydrogen Review 2024 je tu!

Na začátku října vydala IEA další globální analýzu vývoje vodíkového trhu, která již tradičně vychází pod názvem Global Hydrogen Review (GHR). Tato analýza mapuje meziroční změny na světovém vodíkovém trhu i vývoj na regionálních vodíkových trzích, věnuje pozornost milníkům vodíkového vývoje v oblastech jako je průmyslové využití, doprava, energetika či vytápění a chlazení budov. Jaké jsou podle GHR trendy na vodíkovém trhu a jaké jsou prognózy IEA pro další vývoj vodíkových aplikací?

Image

Projekt “Koordinační činnost České vodíkové technologické platformy 2027“
CZ.01.01.01/07/24_052/0005624
je spolufinancován Evropskou uniií.