Vodíkový slovník

Hledat termíny ve slovníku
TermínDefinice
Gas package

[plynárenský balíček]

Označení pro nařízení a směrnici, které upravují vnitřní trh s plynem z obnovitelných zdrojů, se zemním plynem a s vodíkem.

Další informace viz Obnovitelné zdroje energie

Geografická korelace

[geographical correlation]

Termín „geografická korelace“ se objevuje ve směrnici RED a vztahuje se k výrobě obnovitelného vodíku. Podle zásady geografické korelace se elektrolyzér vyrábějící obnovitelný vodík musí nacházet ve stejné nabídkové (někdy též obchodní) zóně jako obnovitelné zdroje energie, ze kterých čerpá elektřinu. Elektrolyzér může využívat elektřinu z vedlejších obchodních zón, pokud je cena elektřiny na vedlejším trhu stejná, nebo vyšší než v obchodní (nabídkové) zóně, kde se elektrolyzér nachází. Pro účely výroby obnovitelného vodíku podle RED a příslušných delegovaných aktů se nabídkovou zónou rozumí celá ČR.

Další informace viz Časová korelace, Nabídková zóna či Delegovaný akt

GHG

[greenhouse gas emissions, emise skleníkových plynů]

Plyny v zemské atmosféře, které přispívají ke skleníkovému efektu. Emise skleníkových plynů vznikají vedle geologických procesů zpravidla lidskou činností a vedou k oteplování planety Země. Mezi skleníkové plyny lze zařadit především oxid uhličitý (CO2), metan (CH4) či oxid dusný (N2O). Podrobně ke skleníkovým plynům a příslušným opatřením EU viz infografika emise skleníkových plynů podle zemí a odvětví.

Green Deal

[Zelená dohoda pro Evropu]

Zelená dohoda je souborem dokumentů vymezujících klimatické cíle EU a stanovujících klimatická opatření; byla přijata v roce 2019. Podle dohody by EU měla do roku 2050 dosáhnout nulových emisí skleníkových plynů. Dílčí cílem Dohody je snížit čisté emise skleníkových plynů do roku 2030 alespoň o 55 % (počítáno z úrovně v roce 1990). Více k tématu na European Green Deal

Další informace viz NZIA či Net-zero

Greenhouse gas emissions

[GHG, emise skleníkových plynů]

Česky emise skleníkových plynů, vznikají vedle geologických procesů zpravidla lidskou činností a vedou k oteplování planety Země. Mezi skleníkové plyny lze zařadit především oxid uhličitý (CO2), metan (CH4) či oxid dusný (N2O). Podrobně ke skleníkovým plynům a příslušným opatřením EU viz infografika emise skleníkových plynů podle zemí a odvětví.