Vodíkový slovník

Hledat termíny ve slovníku
TermínDefinice
Oblasti pro zrychlené zavádění obnovitelných zdrojů energie

[acceleration zones, akcelerační zóny]

Jedná se o konkrétní místo nebo oblast, ať už na pevnině, na moři či na vnitrozemských vodách, které byly členským státem určeny za zvláště vhodné pro instalaci zařízení na výrobu energie z obnovitelných zdrojů. K vymezení akceleračních zón vyzývá státy směrnice RED. V akceleračních zónách bude zjednodušené řízení pro výstavbu obnovitelných zdrojů energie (OZE); směrnice RED členským státům stanoví přímo, jakým způsobem a v jakých lhůtách bude v akceleračních zónách probíhat povolovací řízení pro výstavbu obnovitelných zdrojů energie.

Obnovitelná paliva

[renewable fuels]

Biopaliva, biokapaliny, paliva z biomasy a obnovitelná paliva nebiologického původu (tzv. RFNBO).

Obnovitelná paliva nebiologického původu

[RFNBO, renewable fuels of non-biological origin]

Někdy též „kapalná a plynná paliva nebiologického původu“. Jedná se o obnovitelný vodík, obnovitelný metanol, obnovitelný čpavek či e-paliva. Podle směrnice RED lze RFNBO vyrobit jen za využití elektrolýzy, která je poháněná obnovitelnými zdroji energie s výjimkou biomasy. Definici včetně metodologie stanovující pravidla jejich výroby lze nalézt ve Směrnici na podporu využívání obnovitelných zdrojů energie.

Další informace viz Elektrolýza či Obnovitelné zdroje energie

Obnovitelné zdroje energie

[OZE, renewable energy sources, RES]

Energií z obnovitelných zdrojů nebo obnovitelnou energií rozumíme energii z obnovitelných nefosilních zdrojů, totiž větrné energie, energie slunečního záření (termální a fotovoltaická), geotermální energie, osmotické energie, energie okolního prostředí, energie z přílivu nebo vln a jiná energie z oceánů, vodní energie, energie biomasy, energie skládkového plynu, energie kalového plynu z čistíren odpadních vod a energie bioplynu. Tato definice je v souladu s RED. Podpora obnovitelných zdrojů energie je jedním z cílů energetické politiky EU a je součástí balíčku opatření potřebných ke snížení emisí skleníkových plynů a k dosažení souladu s Pařížskou dohodou z roku 2015Rámcem politiky EU v oblasti klimatu a energetiky (2020 až 2030). Pravidla EU týkající se obnovitelných zdrojů energie, energetické účinnosti a správy stanoví balíček Čistá energie pro všechny Evropany.

Další informace viz Emise skleníkových plynů

 

Obnovitelný vodík

[renewable hydrogen, zelený vodík]

Jedná se o vodík, který byl vyroben elektrolýzou za použití obnovitelných zdrojů (OZE) s výjimkou biomasy. Je součástí obnovitelných paliv nebiologického původu. Pravidla jeho výroby stanovuje akt v přenesené pravomoci upravující pravidla výroby RFNBO.

Další informace viz Elektrolýza či Obnovitelná paliva nebiologického původu (RFNBO)

Offtake agreement

[dohoda o odběru]

V případě vodíkového hospodářství se jedná o jakékoli smluvní dohody mezi výrobcem vodíku a jeho spotřebitelem, která obsahuje buď závazek podniku odebírat po určitou dobu jistý podíl vodíku vyprodukovaného v rámci určitého projektu, nebo závazek předkladatele projektu poskytnout podniku možnost tak učinit.

OZE

[obnovitelné zdroje energie, renewable energy sources, RES]

Energií z obnovitelných zdrojů nebo obnovitelnou energií rozumíme energii z obnovitelných nefosilních zdrojů, totiž větrné energie, energie slunečního záření (termální a fotovoltaická), geotermální energie, osmotické energie, energie okolního prostředí, energie z přílivu nebo vln a jiná energie z oceánů, vodní energie, energie biomasy, energie skládkového plynu, energie kalového plynu z čistíren odpadních vod a energie bioplynu. Tato definice je v souladu s RED. Podpora obnovitelných zdrojů energie je jedním z cílů energetické politiky EU a je součástí balíčku opatření potřebných ke snížení emisí skleníkových plynů a k dosažení souladu s Pařížskou dohodou z roku 2015Rámcem politiky EU v oblasti klimatu a energetiky (2020 až 2030). Pravidla EU týkající se obnovitelných zdrojů energie, energetické účinnosti a správy stanoví balíček Čistá energie pro všechny Evropany.

Další informace viz Emise skleníkových plynů