Vodíkový slovník

Hledat termíny ve slovníku
TermínDefinice
LCH

[low-carbon hydrogen, nízkouhlíkový vodík]

LCH je vodík vyráběný z neobnovitelných zdrojů energie, který splňuje prahovou hodnotu snížení emisí skleníkových plynů o 70 % v porovnání s fosilním komparátorem 94g CO2 na 1 MJ energie. Jedná se o vodík, který byl vyroben s maximální emisní stopou 3,38 kg CO2 na 1 kg vodíku. Definici včetně metodologie stanovující pravidla jeho výroby lze nalézt ve Směrnici o společných pravidlech pro vnitřní trh s plyny z obnovitelných zdrojů, se zemním plynem a s vodíkem, která je součástí tzv. plynárenského balíčku.

Další informace viz Plynárenský balíček či Emise skleníkových plynů

LCOH

[levelised cost of hydrogen, vyrovnané náklady na výrobu vodíku]

Termín se používá pro standardizovanou metodiku, kterou ekonomové používají k porovnání nákladů na výrobu vodíku (i jiných komodit) různými metodami. Zohledňuje celkové náklady (fixní i variabilní) na výrobu jednoho kilogramu po dobu životnosti zařízení. Metrika se používá jako ukazatel ceny vodíku v dnešním vyjádření (při diskontování budoucích nákladů), která je nutná k dosažení finanční rentability. Jedná se tedy o důležitý výpočet pro posouzení proveditelnosti projektu v rané fázi a porovnání možností.

Levelised cost of hydrogen

[LCOH, vyrovnané náklady na výrobu vodíku]

Termín se používá pro standardizovanou metodikou, kterou ekonomové používají k porovnání nákladů na výrobu vodíku (i jiných komodit) různými metodami. Zohledňuje celkové náklady (fixní i variabilní) na výrobu jednoho kilogramu po dobu životnosti zařízení. Metrika se používá jako ukazatel ceny vodíku v dnešním vyjádření (při diskontování budoucích nákladů), která je nutná k dosažení finanční rentability. Jedná se tedy o důležitý výpočet pro posouzení proveditelnosti projektu v rané fázi a porovnání možností.

Lex OZE

Soubor legislativních úprav a reforem energetického zákona, které transponují do českého právního řádu nové aspekty, například komunitní energetiku či agregaci flexibility.

LH2

[zkapalněný vodík]

V přírodě se vodík vyskytuje jako plyn nebo ve formě molekul, vodík lze však zkapalnit. Ke zkapalnění vodíku dochází při velmi nízkých teplotách. Kapalný vodík se obvykle musí skladovat při teplotě -253 °C. Zkapalněný vodík má velmi vysokou energetickou hustotu a je tak jednou z možností pro přepravu vodíku. Zkapalnění 1kg vodíku vodíku sebere okolo 30 % energie z paliva.

LOHC

[Liquid organic hydrogen carriers, kapalné organické nosiče vodíku]

LOHC jsou nosné molekuly, na které lze v procesu tzv. hydrogenace navázat vodík v místě jeho výroby. Nosič (např. toluen) lze skladovat, přepravovat a vodík lze z nosiče uvolnit (dehydrogenace) na požadovaném místě. Molekulu nosiče lze znovu použít.

Další informace viz LH2