Vodíkový slovník

Hledat termíny ve slovníku
TermínDefinice
Palivový článek

[fuel cell]

Elektrochemické zařízení, které vyrábí elektřinu, kdy do systému na straně anody vstoupí vodík a na straně katody kyslík. Vodík je na anodě rozložen na elektron a vodíkový proton, který je transportován membránou ke katodě, tam reaguje s kyslíkem za vzniku elektrické energie a jako odpadní látka vzniká voda.

Další informace viz FCEV

PEM

[proton exchange membrane]

Zkratka je používána pro elektrolyzér využívající protonově vodivou membránu. Výhodou PEM elektrolyzérů je rychlé zprovoznění a dosažení požadované pracovní teploty, nevýhodou (cena) je využití iridia a platiny na katalyzátoru ke zlepšení stability chemického rozkladu vody.

Další informace viz FCEV, PGM či Elektrolýza

PGM

[platinum group metals, kovy platinové skupiny]

Kovy této skupiny zahrnují ruthenium, rhodium, palladium, osmium, iridium a platinu. Používají se např. při výrobě elektrolyzérů, resp. v katalyzátorech pro vodíkové palivové články. V současnosti se na jeden palivový článek pro vodíkový automobil spotřebuje zhruba 20 až 30 gramů platiny. PGM patří mezi tzv. kritické a strategické suroviny. Nakládání s kritickými a strategickými surovinami nově upravuje tzv. Akt o kritických surovinách.

Další informace viz Elektrolýza, Elektrolyzér či FCEV

Plnicí stanice

[fuelling station]

Někdy také plnička, je systém/zařízení vydávající plynný vodík do vozidel. Plnicí stanice funguje na principu přepouštění vodíku či přímé komprese vodíku do nádrže vozu, zpravidla na 350 barů pro autobus/nákladní automobil a 700 barů pro osobní automobil/dálkové nákladní vozy. Vodíková plnicí stanice a silniční vozidla jsou vybavena koncovkami podle mezinárodně uznaného technického standardu. Proces je velmi podobný tankování tradičních fosilních paliv.

Plynárenský balíček

[gas package]

Označení pro nařízení a směrnici, které upravují vnitřní trh s plynem z obnovitelných zdrojů (OZE), se zemním plynem a s vodíkem.

Další informace viz Obnovitelné zdroje energie

Přenosová soustava

[transmission system/network/grid]

Přenosová soustava společně s distribuční soustavou zajišťuje přenos elektrické energie od výrobců k odběrným místům. Soustavy jsou odlišené napětím a mají rozdílné provozovatele. Přenosová soustava je tvořena vedením na hladině 400 kV, 220 kV a transformátory mezi těmito hladinami a tvoří páteř elektrizační soustavy. Slouží k přenosu velkých výkonů na velké vzdálenosti a zajišťuje propojení elektrizační soustavy se soustavami zahraničními a dále slouží pro vyvedení výkonu z velkých systémových elektráren. Provozovatelem přenosové soustavy v České republice je společnost ČEPS, a.s. Další informace o přenosové soustavě si můžete přečíst např. na Informačním portálu energetické gramotnosti.

Další informace viz Distribuční soustava

Přepravní soustava

[transmission network]

Přepravní soustava je vzájemně propojený soubor vysokotlakých plynovodů (o provozním tlaku nad 4,0 MPa) a kompresních stanic a souvisejících technologických objektů, sloužících k přepravě plynu (včetně vodíku). Přepravou plynu je míněn transport plynu z výrobních oblastí ke koncovým spotřebitelům podzemními potrubími. Plynárenský balíček, který byl přijat v květnu 2024, rozeznává přepravní soustavu a distribuční soustavu. Provozovatelem přepravní soustavy je v ČR společnost NET4GAS.

Další informace viz Distribuční soustavaVodíková soustavaVodíková distribuční soustava či Vodíková přepravní síť

Image

Projekt “Koordinační činnost Česká vodíková technologická platforma 2027“
CZ.01.01.01/07/24_052/0005624
je spolufinancován Evropskou uniií.